Szybka prosta – Volkswagen T-Roc.

Nadwozie: Powoli przestaje mi się podobać stylistyka koncernu. Z jednej strony jest zwarta, czysta, innowacyjna, techniczna, jak w iPhonie. Zaś z drugiej T-Roc przypomina mi niekształtną szafę gdańską, która ma dziwne proporcje, na domiar złego siląc się na atrakcyjne wybiegi by oferować dynamiczny styl życia. Golf jest znacznie ładniejszy.

Wnętrze: Spore zaskoczenie pod względem materiałów wykończeniowych. Daleko tu do Passata czy Golfa, zdecydowanie bliżej do Polo. Ergonomia jest w porządku, podobnie jak ilość miejsca oraz liczba oferowanych udogodnień i systemów. Gorzej z polotem, ale tego u VW zawsze brakowało.

Silnik: Najmocniejszy silnik benzynowy wsparty skrzynią DSG zapewnia osiągi porównywalne z oferowanymi jeszcze kilka lat temu szybkimi hatchbackami. Potencjał i blisko dwieście koni mechanicznych pomagają zarówno w komfortowym przemieszczaniu się po mieście jak w bezstresowym wyprzedzaniu. Na dodatek nie są okupione nadmiernie dużym zużyciem paliwa. Plus za konkretną pojemność, dzięki której silnik ochoczo reaguje na gaz i nie jest przesadnie wyżyłowany. Do tego brzmi całkiem dobrze.

Podwozie: Suv czy crossover, czyli wygodny samochód do jazdy po kiepskiej nawierzchni? Nie w tym przypadku. Niskoprofilowe opony, nieznacznie wyższy prześwit oraz sztywne nastawy amortyzatorów pozwalają poszaleć na krętych drogach i ponarzekać na nierównościach, ale jeździ się bardzo przyjemnie a samochód jest ujmująco mięsisty. Oczywiście jak na suva czy też czymkolwiek jest.

Werdykt: Dobry aczkolwiek bezsensu. Mimo to jest prawdziwym fenomenem. T-Roc podobnie jak pozostali przedstawiciele gatunku nie oferuje więcej miejsca niż znajdziecie w Golfie, nie zjedziecie nim bezpiecznie z utwardzonej drogi a na dodatek niezależnie od wersji jest wyraźnie droższy niż kompakt z tym samym znaczkiem. Volkswagen rozmienia segment na drobne oferując całkiem dobry samochód, za zdecydowanie przesadzoną cenę, za którą można mieć prawie Golfa GTI. Przewagą jest tylko napęd na cztery koła, reszta to nieporozumienie i zbyteczne fanaberie.


***

zły – *, słaby – **, dobry – ***, bardzo dobry – ****, wybitny – *****

  1 comment for “Szybka prosta – Volkswagen T-Roc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *