Vance Ashlee „Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX” – recenzja.

Biografia złego człowieka, który chce nam zabrać silnik spalinowy jaki znamy. Ale jako, że swój wróg jest lepszy niż obcy postanowiłem przeczytać ów pozycję.

Dla jednych wizjoner a dla innych szarlatan z dziwnymi pomysłami. Jedno jest pewne, Elon Musk to człowiek, który wciela swoje szalone pomysły w życie, mając własną wizję i realizując pasję. Za to bez wątpienia powinien być szanowany a może nawet podziwiany. A że bywa przy tym ekscentryczny? Cóż, żeby świat uległ zmianie trzeba być wariatem. W końcu tylko „wariaci są coś warci”.

Ale to nie wszystko. Bowiem w miarę postępów w czytaniu dostrzegamy, że to w gruncie rzeczy normalny facet, nieodrealniony całkowicie od otaczającej rzeczywistości. Przy tym genialny, odważny i nieco bezpardonowy, który robi rzeczy nie tak po prostu a z poczucia celu. Ma swój świat, który rządzi się własnymi prawami a nie dopasowuje do istniejącego. Jeśli miałby się nauczyć wszystkich języków na Ziemi by polecieć na Marsa, z pewnością by to zrobił. W tydzień.

Książkę, zawierającą masę ciekawostek i anegdot, czyta się bardzo przyjemnie, niemal jak powieść albo gotowy scenariusz filmu o determinacji jednego człowieka, one man show, którego piękny umysł jest połączeniem talentów Jobsa, Tesli, Gates’a i Einsteina. To osobnik, który gdyby tylko zechciałby startować w wyborach w Polsce zgarnąłby wszystko.

Tyle tylko, że to nie wyłącznie zwykła biografia, którą można by obdzielić kilka osób, a coś, co sprawi że zaczniecie myśleć nad rzeczywistością. Bowiem gdzieś tam w podświadomości kryje się myśl, że świat jaki znamy powoli się kończy, istniejący potrzebuje zmiany. Nie twierdzę, że wizja Muska jest w punkt czy słuszna, ale jest motywatorem bo ruszenia się z kanapy i wzięcia spraw w swoje ręce. To prawdziwy influencer, a nie jakaś szafiarka z instagrama. Bowiem Elon Musk to człowiek, o którym następnie pokolenia prawdopodobnie będą się uczyły z książek do historii. Czy specjalnych tabletów, cokolwiek wówczas będzie służyło za podręcznik. Dzięki niemu świat prawdopodobnie będzie choć trochę lepszy ale zdecydowanie ciekawszy.

****


zła – *, słaba – **, dobra – ***, bardzo dobra – ****, wybitna – *****

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *