Szybka prosta – Kia Stinger.

Nadwozie: Jeden z najbardziej fotogenicznych samochodów, który na dodatek wygląda lepiej niż Alfa Romeo i jest bardziej zadziorny niż niemieccy konkurenci. Ostre linie nadają muskularności, która na szczęście nie jest przekombinowana. Wartością dodaną jest napis na tylnej klapie, jedna z najlepszych nazw dla samochodu w historii motoryzacji. No i przyzwyczaiłem się już do wyglądu tylnej części.

Wnętrze: Dobre wykonanie, chociaż dominują ciemne barwy, poprzeplatane tylko aluminiowymi wstawkami. Wiadomo, że materiały wykończeniowe nie są tak dobre jak w Mercedesie ani nie ma tylu gadżetów co w Audi, ale to solidne wnętrze, które nie onieśmiela. Z przodu pełno miejsca, zaś z tyłu wystarczająco.

Silnik: Diesel ma więcej momentu obrotowego niż dwulitrowa benzyna, ale jest wyraźnie od niej wolniejszy. Chociaż nadal potrafi zawstydzić niektóre słabsze gorące hatchbacki albo 520d to lepiej sprawdza się jako pełnomorski yacht niż uliczny chuligan czy też maszyna do urywania setnych sekundy albo milimetrów na zakręcie. Mimo to daje przyjemność z jazdy w zakręcie i a na prostej nie skrada się jak zwykły Superb.

Podwozie: Diesel jest cięższy o kilkadziesiąt kilogramów, które niestety spoczywają na przedniej osi, co daje się odczuć. Ujmuje lekkość prowadzenia, aczkolwiek niektórym może przeszkadzać dopracowane na Nordschleife zawieszenie, które jest dość twarde. Niezły układ kierowniczy, który co prawda stawia dość mały opór ale łatwo jest go wyczuć.

Werdykt: Obok Pro Ceeda to kolejna Kia, którą można pożądać. Mój ulubiony samochód po tej stronie dwustu tysięcy a nawet i więcej. Jeśli chcesz dobrze jeżdżący samochód, który nie odstaje znacząco od klasy premium, ma napęd na tył i nie jest negatywnie postrzegany tak jak BMW, wybór jest tylko jeden. W końcu to Kia, która cieszy w trakcie jazdy, kiedy się na nią patrzy, a dodatkowo, gdy się nią tankuje.

*****


zły – *, słaby – **, dobry – ***, bardzo dobry – ****, wybitny – *****

  3 comments for “Szybka prosta – Kia Stinger.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *