Szybka prosta – Kia XCeed.

Nadwozie: Kia ewidentnie jest na fali jeśli chodzi o stylizację samochodów. Którego by się nie tknęła, każdy następny jest ładniejszy od poprzedniego. Niestety przy tym mocno podgryza zwykłego Ceeda, który jest najmniej urodziwy z całej trójki. XCeed wygląda agresywnie z przodu a tył jest jeszcze bardziej smakowity niż w Proceedzie. W pełni zasługuje na jakiś niestandardowy kolor nadwozia.

Wnętrze: Mocno podobne do Ceeda, ale ma to swoje zalety. Jest po japońsku funkcjonalne, solidnie zmontowane, a materiały wykończeniowe są dobrej bądź niezłej jakości. Słowem przyjemnie w nim być z uwagi na komfort jaki oferuje. Na okrasę sporo miejsca w środku i duży bagażnik. Dla kogoś, kto lubi po sportowemu siedzieć nisko, wybór podwyższonego kompaktu traci sens.

Silnik: Nie spodziewałem się, że Kia będzie miała na tyle odwagi by montować ponad dwustukonny motor pod maskę XCeeda, jednak bardziej racjonalnym wyborem wydaje się turbodoładowane 1.4, które jest wystarczająco żwawe i całkiem oszczędne. Automat zmienia biegi niezauważalnie, więc można przemierzać setki kilometrów bez większego trudu. Szczególnie w mieście.

Podwozie: Prześwit jest niewiele większy niż w kompakcie, więc Dakar od razu sobie odpuśćcie. Podobnie jak stateczne płynięcie po drogach bowiem zawieszenie jest zestrojone sztywno z solidnym zapasem. Chociaż nie prowadzi się szczególnie ekscytująco to zawsze jak po sznurku bez wyraźnej podsterowności. A i jeśli chcecie napędu na cztery koła trafiliście pod zły adres.

Werdykt: Trudny wybór. Jeśli nie chcecie wydawać zbyt wiele na samochód Ceed będzie lepszą opcją. Proceed jest droższy ale i ładniejszy. Jeśli już koniecznie musi być XCeed, który jest więcej niż rozsądnie wyceniony, to dwustukonny silnik wymaga dopłaty raptem siedmiu tysięcy, więc to w zasadzie oczywistość, tym bardziej że spalanie jest podobne. Kia ma dla każdego coś miłego i chociaż XCeed to dopracowany i piekielnie dobry samochód to bardziej przekonuje mnie Proceed. Aczkolwiek niezależnie, który model wybierzecie, obecnie żaden nie odstaje od konkurencji.


****

zły – *, słaby – **, dobry – ***, bardzo dobry – ****, wybitny – *****

  1 comment for “Szybka prosta – Kia XCeed.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *